Zrnate stročnice, ki so v praksi še zdaleč neizkoriščene, imajo v Sloveniji optimalne klimatske in talne pogoje za pridelavo ter mnogo možnosti za predelavo in trženje tako konvencionalno kot ekološko pridelanih. Soja in ostale stročnice so pomemben člen ohranjanja rodovitnosti tal in povečevanja humusa v tleh. Njihova uporaba v prehrani ljudi in živinoreji predstavlja pomemben vir beljakovin in esencialnih aminokislin. Uvajanje zrnatih stročnic v vsakdanjik, se v okviru projekta zastavlja celovito, z vključevanjem na vse ravni pridelave, predelave in uporabe.

Projekt ‘Zrnate stročnice – pridelava, predelava in uporaba’  se izvaja v sklopu Evropskega partnerstva za inovacije na področju kmetijske produktivnosti in trajnosti (EIP-AGRI) v okviru ukrepa Sodelovanje, ki ima podlago v 35. členu Uredbe 1305/2013/EU. Namen projekta je vzpostavitev manjkajočih povezav med raziskavami in kmetijsko prakso ter s tem olajšati prenos znanja in inovacij med druga kmetijska gospodarstva ter ostalo strokovno ter zainteresirano javnost. Cilj povezovanja operativnih skupin je reševanje praktičnih izzivov na kmetijskem gospodarstvu v sodelovanju s strokovnjaki različnih strok.

Na podlagi zbranih podatkov in analiz pridobljenih v sklopu zadanih ciljev na vseh kmetijskih gospodarstvih, bomo izvedli prenos dodelanih tehnik v pridelavo soje in nekaterih drugih zrnatih stročnic, razvili prototip za toplotno obdelavo stročnic s temperaturnimi in postopkovnimi protokoli ter optimiziral krmne obroke z vključenimi zrnatimi stročnicami kmetijah. Za potrebe humane prehrane pa bodo predstavljeni kakovostni pridelki s certificirano proizvodnjo, ki bodo primerni za slovensko tržišče.

Ključne besede projekta:
– kmetijski proizvodni sistem
– kmetijska praksa
– gnojenje in upravljanje s hranili
– kmetijska oprema in stroji
– rastlinska pridelava in hortikultura
– gospodarjenje s tlemi/funkcionalnost
– kakovost hrane/predelava in prehranska vrednost.

Več o projektu: Zrnate stročnice – pridelava, predelava in uporaba; uvajanje novih praks vključenih na vseh ravneh v pridelovalno-predelovalni verigi omogoča doseganje ciljev večje samooskrbe.

Plakat Zrnate stročnice ‘Laško 2019’

Accessibility