DS 3: Zrnate stročnice v človeški prehrani

Soja ni le vir prehrane v živinoreji, ampak se tudi pri nas uveljavlja v prehrani ljudi, še posebej vseh, ki se prehranjujejo pretežno z rastlinskimi živili. Police trgovin v Sloveniji so odlično založene s tujimi prehranskimi sojinimi izdelki, maščobnimi (sojino olje) in beljakovinskimi. Pomen projekta bi bil pregled in razširitev novih znanj predelave ter ponudbe slovenskega sojinega mleka, fermentiranih in mikrobiološko predelanih izdelkov. Dodano vrednost predlaganega projekta EIP bo predstavljalo delo na vključevanju in uporabi zrnatih stročnic v človeški prehrani.

Zrnate stročnice so pomembnem vir esencialnih aminokislin, ki lahko v kombinaciji v žiti v polnosti nadomestijo proteine živalskega izvora. Velika vsebnost vlaknin ugodno vpliva na prebavo in zmanjšuje pojavnost mnogih kroničnih bolezni. Živila iz stročnic lahko predstavljajo pomembno obogatitev ponudbe kmetij tako v smislu turizma kakor tudi prodaje izdelkov na lokalnih tržnicah. Preučitev tega področja bo lahko dodala nove tržne niše za pridelavo in predelavo večjega nabora zrnatih stročnic. Nenazadnje je Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo 2016 razglasila za leto stročnic tudi z namenom vse večje popularizacije. Kljub mnogim prehranskim prednostim je na področju uporabe stročnic precej ovir, tako v smislu tehnologije predelave, varnosti živil in pa tudi negativen sloves pri soji, kjer globalna produkcija temelji na gensko spremenjeni soji. Ozaveščanje kmetovalcev kakor tudi širše laične javnosti o prehranskih prednostih stročnic ob hkratnem zagotavljanju senzorično odličnih in varnih izdelkov predstavlja ključen dejavnik za razvoj tega področja.

Namen projekta je predstaviti možnosti uporabe širši okolici, predvsem pa kmetom, ki lahko z predelavo zrnatih stročnic dodajo vrednost pridelku. Iz zrnja soje lahko stiskamo olje, meljemo moko, izdelujemo rastlinsko mleko, skuto, sire,mleto lahko uporabimo za dodatke k omakam ali kremam. Vse našteto je lahko uporabljeno kot živilo za ljudi, ki imajo brezmesno ali dietno hrano, saj so beljakovine soje vlaknate in jih lahko pripravimo kot meso. Pomembno je, da izobrazimo ljudi, da je nepredelana soja strupena, zato jo je potrebno pri pripravi jedi pražiti, kuhati, kaliti ali mikrobiološko predelati.

Accessibility