ČLAN PARTNERSTVA
Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta

Člani partnerstva BF Agronomije v projektu tematsko nadgrajujejo tiste dele EIP projekta, kjer izhajajo iz lastnih izkušenj, pridobljenih v drugih projektih in poljskih poskusih. V okviru EIP projekta znanje, pridobljeno iz obsežnega poznavanja svetovne literature, prenašamo v prakso v slovenskem prostoru in na ta način pomagamo slovenskim pridelovalcem pri doseganju konkurenčnih pridelkov, S sprotnimi strokovnimi in poljudnimi objavami v različnih medijih prikazujemo izvajanje projekta EIP in tako skrbimo, da preneseno znanje ne ostane samo na sodelujočih kmetijskih gospodarstvih, ampak se razširi v kar se da širok prostor pridelovalcev zrnatih stročnic. Istočasno si prizadevamo, da bi za pridelavo zrnatih stročnic navdušili čim več novih kmetijskih gospodarstev.

V EIP projektu sodelujemo na naslednjih področij:

● preučevanje vpliva medvrstne razdalje na pridelek semena pri soji
● preučevanje vpliva dodatne inokulacije na pridelek semena pri soji in grahu
● preučevanje vpliva okoljskih razmer na nodulacijo pri soji
● preučevanje vpliva različnih globin setve na rast, razvoj in pridelek 5 različnih vrst zrnatih stročnic
● organizacija terenskih vaj za študente-ogled demonstracijskih poskusov
● priprava promocijskega materiala za razširjanje rezultatov EIP projekta.

Člani partnerstva BF – Živilstvo v projektu stimuliramo kmete, da se pričnejo ukvarjati s predelavo stročnic v proizvode z višjo dodano vrednostjo. Ker je zavedanje o uporabnosti stročnic in polizdelkov iz stročnic, npr. moke relativno slabo, je potrebno ozaveščati tako širšo laično javnost, kakor tudi kmete, da bodo predelane stročnice lažje tržili. Namen dela članov partnerstva je izpostaviti prehransko vrednost stročnic, ki so polnovredno živilo, kakor tudi uporabnost pripravljenih mok in nepredelanih stročnic za pripravo končnih izdelkov (pekovski izdelki, namazi, kalčki, fermentirani izdelki).

V sklopu izvedbe projekta člani partnerstva pripravljamo moke iz različnih stročnic, karakteriziramo prehransko vrednosti mok (proteini, ogljikovi hidrati, vlaknine, lipidi) in nekaterih pomembnih mikrokomponent (poliamini, antioksidanti), analiziramo uporabnost mok in samih stročnic za različne pekovske izdelke in namaze z namenom učinkovitejšega trženja mok in nepredelanih stročnic, testiramo priprave kalčkov in fermentiranih izdelkov iz stročnic ter ocenjujemo prehransko varnost.

ČLAN PARTNERSTVA
Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije (IHPS)

S strokovnim, raziskovalnim, izobraževalnim in svetovalnim delom IHPS pomembno prispeva k razvoju kmetijskih panog v širšem slovenskem prostoru. Deluje v tesnem sodelovanju s kmeti in strokovnjaki, ki vključujejo širok krog zainteresiranih na vseh stopnjah raziskav, od oblikovanja projekta do analize rezultatov. Kot vodilni ali sodelujoči partnerji izvajajo oziroma so izvajali različne vrste projektov (temeljni, aplikativni, ciljno raziskovalni in mednarodni projekti; http://www.ihps.si/raziskave-in-razvoj/projekti/), pri čemer so se izkazali z zelo dobrimi rezultati.
IHPS v okviru projekta vodi temo dodelave tehnologije pridelave visokega fižola v hmeljiščih. V demonstracijskem poskusu, ki se izvaja na KG Leskošek, prikazuje pridelavo visokega fižola z zmanjšanim odmerkom mineralnega dušika, uporabo dušikovega gnojla s počasnejšim sproščanjem in uvajanjem inokulacije semena pred setvijo. Poleg uvajajo v pridelavo visokega fižola biorazgradljive vrvice kot okoljsko sprejemljivo zamenjavo za polipropilenske vrvice. Biorazgradljive vrvice se pri kompostiranju razgradijo na CO2, vodo in organsko maso in ne puščajo v okolju nobene umetne snovi.
Dodana vrednost IHPS v projektu je poznavanje raziskovalnega in strokovnega dela, poznavanje poljščin in tehnologije pridelave visokega fižola v hmeljiščih, ima specialno raziskovalno opremo in mehanizacijo ter dobro izobražen kader tudi na področju prenašanja znanja v prakso ter lastni kemijski laboratoriji.

ČLAN PARTNERSTVA
Kmetijski inštitut Slovenije

Sodelavci KIS-a, ki sodelujejo na predlaganem projektu so močno vpeti v mednarodne in nacionalne raziskovalne projekte in v raziskovalne skupine. Na področju poljedelstva vodijo in ali sodelujejo tudi v številnih strokovnih projektih, pomembnih za usmeritve kmetijsko okoljskih ukrepov. Strokovno so vpeti v delovanje Javne službe na področju poljedelstva, živinoreje in okolja. Prav tako sodelujejo pri pripravi Kmetijsko-okoljskih-podnebnih ukrepov, ter tehnoloških navodil tako za KOPOP ukrepe kot za ekološko kmetovanje. Projekt EIP, bo omogočal, da znanje pridobljeno v raziskovalno-strokovnih projektih preizkusimo na večjih površinah kmetijskih gospodarstev ter jih prenesemo v prakso. Vsi pridobljeni rezultati bodo predstavljeni tudi širši slovenski javnosti. V okviru izobraževanj, svetovanj in koordinacije bomo z obiski na terenu prispevali k pravočasnemu reševanju sprotnih problemov in morebitnih težav.

Kmetijski inštitut Slovenije v projektu sodeluje pri:
• pripravi načrtov raziskav in prenosa znanja na kmetijska gospodarstva (KMG)
• izvedbi osnovnih analiz ta
• pripravi predlogov tehnoloških rešitev za testiranje na KMG
• pripravi metodologije in zasnovi poskusov
• spremljanju in vrednotenju poskusov ter prenosu znanja na kmetijske svetovalce
• spravilu poskusov s parcelnim kombajnom
• kemičnih analizah zrnja
• izdelavi in preskušanju stiskalnice za razpršeno pridobivanje sojinega olja in naprave za toplotno obdelavo oljnih pogač
• razvoju metod za preverjanje ustreznosti toplotne obdelave sojinih pogač
• pripravi umeritev za hitro določanje sestave sojinega zrnja in pogač na podlagi bližnje infrardeče refleksijske spektroskopije
• obdelavi zbranih podatkov
• pripravi in publikaciji rezultatov
• pripravi priporočil o tehnologijah pridelave in vključevanju soje in sojinih pogač v obroke za prežvekovalce
• izobraževanju kmetijskih svetovalcev in zainteresirane javnosti
• razširjanju rezultatov na ne-partnerska kmetijska gospodarstva,
• promociji projekta.

Accessibility